Zawsze mi się wydawało, że Strogonow to trudne danie. Okazało się jednak inaczej. Od tego debiutu Strogonow częściej będzie się pojawiał u mnie w domu.
Nazwa tej potrawy wywodzi się od nazwiska rosyjskiego hrabiego – dyplomaty Pawła Stroganova. Za granicami naszego kraju potrawa ta znana jest jako Beef Stroganoff lub Beef Stroganov. Co prawda u nas jego nazwisko zostało nieco przekręcone, ale taka nazwa w Polsce po prostu się przyjęła i jest powszechnie używana w gastronomii.
Podobno po raz pierwszy Strogonow została podany we Francji w XIX w. przez kucharza o nazwisku Carême, który był od 1815 nadwornym kucharzem cesarza Aleksandra I. Natomiast pierwszy oficjalny przepis na Govjadina po-strogonovski został umieszczony przez Elenę Molokhovets w rosyjskiej książce kucharskiej z 1861 r. Pierwszy Strogonow przyrządzony był z kostek wołowiny duszonej w bulionie zaprawionym musztardą. Przepis z 1912 r. poleca dodać przecier pomidorowy i cebulę, a danie serwować z przypieczonymi plasterkami ziemniaków. Natomiast wersja Strogonowa podana w Larousse Gastronomique z 1938 r. zawiera paski wołowiny i cebuli duszone opcjonalnie z musztardą lub przecierem pomidorowym. W Brazylii preferuje się Strogonowa zrobionego z piersi kurczaka lub krewetek przygotowywane jako fricassee, czyli rodzaj potrawki.
W Australii przepis jest zbliżony do tradycyjnego, a potrawa serwowana najczęściej z ryżem. W Wielkiej Brytanii, jako dodatek do Strogonowa spotyka się oprócz ryżu ziemniaki, a potrawa udekorowana jest łyżką gęstej śmietany. W Szwecji i Finlandii zamiast wołowiny dodaje się do Strogonowa regionalną kiełbasę i ogórki konserwowe. Natomiast Japończycy podają go z białym ryżem przyprawionym pietruszką i masłem.
Ja zrobiłam klasycznego Strogonowa popularnego w Polsce.
Przepis:
Składniki: 700 g mięsa wołowego, 250 g pieczarek, 2 cebule, 1,5-2 szklanki bulionu, 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego, 2 łyżki mąki, olej do smażenia, 2 łyżeczki majeranku, gałązka świeżego tymianku do przystrojenia.
Wykonanie: Mięso umyć, oczyścić z błonek i pokroić w paseczki. Paseczki mięsa oprószyć mąką i wrzucić na patelnię na rozgrzany olej – podsmażać chwilę cały czas mieszając. Podsmażone mięso przełożyć do większego garnka. Następnie oczyścić pieczarki – pokroić je w plasterki, cebulę obrać i pokroić w kostkę. Cebulę i pieczarki przełożyć na patelnię, na której smażyło się mięso i chwilę podsmażać. Jak będzie gotowe to przełożyć do mięsa. Składniki wymieszać. Dodać do tego bulion, koncentrat pomidorowy, majeranek i dusić na wolnym ogniu przez 50-60 minut. Całość można ewentualnie przyprawić solą i pieprzem, ale ja soli nie dodawał, bo mi Strogonow wydawał się dostatecznie słony. Można też całość lekko zabielić śmietaną.
(Przeczytany: 4819 razy)
Pysznie wygląda! Uwielbiam Strogonowa, do mojej wersji dodaję jeszcze ogórki konserwowe 🙂